pw. św. Mikołaja

Proboszcz:
ks. Tomasz Kokornaczyk

Posumowanie duszpastersko – ekonomiczne 2018 roku

Wszystko na tej ziemi ma swój czas. Nic nie jest wieczne, jedynie dusza nieśmiertelna, która znajdzie swoje ukojenie, szczęście i pokój w Bogu, dawcy życia i czasu. Bogu niech będą dzięki, że dał nam przeżyć jego dar, którym był dla nas rok 2018. W minionym roku, w październiku, odbył się w Rzymie synod Biskupów na temat młodzieży i ich miejsca oraz posłannictwa we wspólnocie Kościoła Powszechnego. Był to też rok przygotowań młodych z całego świata do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w połowie stycznia w Panamie. Ojciec św. Franciszek w minionym roku odbył kilka pielgrzymek do Chile, Peru, Irlandii i krajów bałtyckich (Łotwy, Litwy i Estonii), aby umocnić wiarę w Chrystusa i siać ziarno nadziei i miłości.

W naszym kraju obchodziliśmy piękne i podniosłe uroczystości związane ze stu leciem odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Modliliśmy się za nasz kraj, za poległych w jego obronie, w intencji pomyślnej jego przyszłości, a także o zgodę i chęć porozumienia między rodakami. W Poznaniu odbyły się konferencje Episkopatu Polski i Europy. Nasza archidiecezja zaprosiła Matkę Bożą w jej cudownym wizerunku z Jasnej Góry do peregrynacji po naszych parafiach; też wzięliśmy udział w tym wydarzeniu.

W naszej wspólnocie parafialnej do I Komunii św. przystąpiło w roku 2018 - 62 dzieci. Sakrament Chrztu św. przyjęło z kolei 37 dzieci. Zawarto sześć związków małżeńskich, a na wieczny odpoczynek odprowadzono 13 zmarłych parafian. Odbyły się koncerty wielbienia Jezusa w tajemnicy Eucharystii oraz z okazji stulecia Niepodległości naszej Ojczyzny. Rozpoczęliśmy adorację Najświętszego Sakramentu w sobotnie wieczory raz na dwa miesiące, które prowadzi nasza schola parafialna. W październiku miał również miejsce koncert w ramach parafialnej musica sacra przygotowany przez Pana Prof. Wojciecha Maciejowskiego. Jak co roku udaliśmy się także na pielgrzymki i wycieczki. Byliśmy w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, później również odbyły się jednodniowe wyjazdy dla dzieci i dorosłych (Obra, Wolsztyn, Bogilu wioska, Buk, Świebodzin, Paradyż, Rokitno). Z dziećmi I komunijnymi byliśmy w sanktuarium w Licheniu. Członkowie rad parafialnych przygotowali ciasto odpustowe i czynią starania, aby udał się nasz I bal parafialny oraz festyn rodzinny. Podjęliśmy także inicjatywę, aby w parafii powstał krąg Kościoła Domowego w ramach formacji oazowej ks. Franciszka Blachnickiego i czekamy nadal na chętnych małżonków, którzy chcieliśmy uczestniczyć w tej formie duchowości. 30 grudnia z okazji święta Świętej Rodziny małżeństwa odnowiły swoje ślubowanie podczas mszy św.. 30 osób uczestniczyło również w Dziele Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Komunii św. rozdano w Lulinie 9.200, a w Żydowie 17.550.

Ze spraw materialnych i ekonomicznych parafii, to oczywiście nasz największy wysiłek remontowy jest skierowany na odnowienie instrumentu organowego. Prace są zaawansowane i raczej dobiegają, aczkolwiek bardzo powoli do upragnionego końca. Do tej pory zapłacono wykonawcy 70 tys. zł, a cały koszt - mam nadzieję – zamknie się w stu tysiącach złotych. Utwardzony z kostki granitowej został boczny wjazd i wejście do kaplicy w Lulinie. Przy parkanie wokół plebani dokonano uzupełnień w podłożu chodnikowym. Podjęto także starania, aby możliwie w tym nowym roku powstała wokół kościoła parafialnego kaplica Matki Bożej. Staraniem mieszkańców Lulinka powstał nowy krzyż przy trakcie polnym z Lulinka do Przecławia, a w Lulinie z inicjatywy prywatnej właściciela dóbr ziemskich został postawiony również nowy krzyż przy skrzyżowaniu dróg.

Serdecznie dziękuję wszystkim parafianom i współpracownikom, Pani i Panom kościelnym, Pani organistce, ministrantom, scholi parafialnej, chórkowi, paniom, które prowadzą te grupy, Wspólnocie Żywego Różańca, Wspólnocie młodzieżowej, zespołowi Caritas, członkom rad parafialnych, Pani Anicie, Pani Monice, Panom Szafarzom, Pani Gospodyni, Pani, która dba o bieliznę kościelną, wszystkim włączającym się w dbałość o piękno i czystość w naszej świątyni i wokół niej. Wszystkim niech Pan Bóg wynagrodzi dobroć serca i ofiarność. Niech Pan Jezus błogosławi wszystkim na Nowy Rok!

Ks. Tomasz Kokornaczyk
Proboszcz

Created by SoftWeb | Copyright © 2006 Parafia Żydowo. Wszystkie prawa zastrzeżone | XHTML | CSS