pw. św. Mikołaja

83 9043 1041 2041 0040 6509 0001

Proboszcz:
ks. Tomasz Kokornaczyk

Słowo Boże ks. Proboszcza z dnia 19 października 2014 roku zapowiadające poświęcenie tablicy pamiątkowej Bł. Ks. Mariana Konopińskiego

Dziś w Rzymie zakończy się synod biskupów o rodzinie i odbędzie się beatyfikacja Ojca św. Pawła VI, który zakończył sobór watykański II, po raz pierwszy jako Papież był w ziemi świętej, w Izraelu, który wydał epokową encyklikę o moralności małżeńskiej – Humane vitae. Dziś także obchodzimy 30 rocznicę bestialskiej zbrodni, której dopuścili się komuniści w Polsce mordując ks. Jerzego Popiełuszkę, kapelana „Solidarności”, który zawsze wołał zło dobrem zwyciężaj. To naprawdę ważne wydarzenia dla Kościoła i dla Polski.

W tym kontekście beatyfikacji oraz walki modlitwą i słowem o sprawiedliwość i wolność w naszej Ojczyźnie pragnę przedstawić, niektórym tylko przypomnieć postać kapłana związanego z naszą parafią, męczennika za wiarę w Chrystusa, także ogłoszonego błogosławionym przez św. Jana Pawła II. Mowa o Księdzu Marianie Konopińskim, który urodził się 10 września 1907 roku w Kluczewie koło Ostroroga. Jako dziecko uczył się w szkole w Szczepankowie, do której chodził codzienne pieszo 4 km. Potem pobierał naukę we Wronkach i w Szamotułach, gdzie zdał maturę z wyróżnieniem. W tym czasie rodzina Konopińskich przeniosła się i zamieszkała w Lulinie. Po maturze Marian wstąpił do Seminarium Duchownego w Gnieźnie, a następnie w Poznaniu. Święcenia kapłańskie ks. Marian otrzymał z rąk Ks. Kardynała Augusta Hlonda w 1932 roku i – co dla nas najważniejsze – w kościele w Żydowie, przy ołtarzu przedsoborowym – odprawił swoją pierwszą Mszę św., prymicję – 14 czerwca 1932 roku. Po święceniach został wikariuszem w parafii w Ostrzeszowie, a następnie w Poznaniu, w parafii pw. Bożego Ciała, a później w parafii św. Michała Archanioła. Tam zastał go wybuch II wojny światowej. Ks. Marian jako ochotnik zgłosił się do Wojska Polskiego i został kapelanem XV Pułku Ułanów Poznańskich. Brał udział w walkach nad Bzurą i w obronie stolicy. Do końca wspomagał duchowo walczących, chroniąc przed załamaniem, a także pomagając lekarzowi pułkowemu. Po zdobyciu przez Niemców Warszaw został wzięty do niewoli i osadzony w oflagu w Nienburgu, następnie był z niego formalnie zwolniony, ale tego samego dnia ks. Marian został aresztowany i po krótkim pobycie w obozie w Hamburgu uwięziony w obozie koncentracyjnym w Dachau, k. Monachium. W Dachau ks. Marian został przydzielony do grupy 20 kapłanów (18 z nich to byli księża z Polski), których wyznaczono do pseudo medycznych eksperymentów. Wszystkim wstrzyknięto zarazki ropotwórcze, określane mianem „prolina”. Świadek cierpień i śmierci Ks. Mariana opowiadał, że „codziennie przez pierwsze dni odmawialiśmy różaniec w różnych intencjach. Ale po kilku dniach nasilenia choroby i ten ustał. Modlitwa jego ograniczała się tylko do pobożnych westchnień, ofiarowania cierpień Bogu. Świadom swego stanu Marian powtarzał tylko: „Niech się dzieje wola Boża” Rozpoczęła się agonia. Leżący obok ks. Henryk Kaliszan wyspowiadał ks. Mariana, udzielił mu wiatyku i ostatniego namaszczenia.” Ks. Marian zmarł 1 stycznia 1943 roku.

Papież Jan Paweł II beatyfikował ks. Mariana w grupie 108 męczenników II wojny światowej, w Warszawie 13 czerwca 1999 roku.

W naszym kościele, w którym prymicję odprawił błogosławiony męczennik nie ma żadnej wzmianki o tym dzielnym, świętym i kochającym Ojczyznę kapłanie. Czas, żeby to wreszcie naprawić. Dlatego zapraszam już dziś na poświęcenie pamiątkowej tablicy ku czci Ks. Mariana Konopińskigo, które odbędzie się w święto Niepodległości, 11 listopada na Mszy św. o godz. 11.00.

Created by SoftWeb | Copyright © 2006 Parafia Żydowo. Wszystkie prawa zastrzeżone | XHTML | CSS